Balonem dookoła świata
1 marca 1999 roku Bertrand Piccard i Brian Jones wyruszyli balonem Breitling Orbiter 3 z Château d'Oex w Szwajcarii w pierwszy lot dookoła świata. Po 19 dniach 21 godzinach i 47 minutach i przebyciu 45755 kilometrów wylądowali w Egipcie.
Bertrand Piccard urodzony 1 marca 1958 r. w Lozannie to szwajcarski lekarz psychiatra, naukowiec i miłośnik przygód. Jest pierwszym człowiekiem, który (razem z Brianem Jonesem) dokonał lotu balonem dookoła świata.
Pochodzi ze sławnej rodziny. Jego dziadek Auguste Piccard (1884-1962) w dniu 18 sierpnia 1932 r. wzniósł się balonem do stratosfery na wysokość 16.940 m.
Jego ojciec Jacques Piccard (1922-2008)ustanowił światowy rekord zanurzenia opuszczając się batyskafem w Rowie Mariańskim na głębokość 10.916 m poniżej poziomu morza. Jego ojciec wraz z dziadkiem zbudowali pierwszą na świecie turystyczną łódź podwodną. Razem z Benem Franklinem badał w 1969 r. Golfstrom i propagował życie w morzu.
Bertrand Piccard już jako 16-letni chłopak był europejskim pionierem lotni i latania samolotami ultralekkimi. Zdobył wiele rekordów świata wysokości lotu i światowych premier. Jako pierwszy przeleciał nad Alpami ultralekkim samolotem ze Szwajcarii do Włoch.
Dla Bertranda Piccard najważniejsze było poznanie ludzkich możliwości i działania w ekstremalnych sytuacjach. Dlatego ukończył studia medyczne, specjalizując się w psychiatrii i psychoterapii oraz hipnozie.
Zgodnie z rodzinną tradycją powrócił do baloniarstwa. Wziął udział w pierwszych transatlantyckich zawodach balonowych startując z USA (Chrysler Challenge) jako drugi pilot z Wimem Verstraetenem i wygrał lądując w Hiszpanii po 5 dniach lotu i pokonaniu 5.000 km. Wtedy narodziło się jego wielkie marzenie: wykonać lot dookoła świata bez międzylądowania balonem niesionym przez wiatr. 10 zespołów próbowało dokonać tej sztuki w 21 lotach od 1981 r., ale nikomu się nie powiodło.
Bertrand Piccard pozyskał producenta zegarków firmę BREITLING jako sponsora przygotowań do lotu balonem dookoła świata. Po trzech latach przygotowań 12 stycznia 1997 r. z Château-d’Œx wystartował balon Breitling Orbiter do pierwszej próby. Niestety nie udanej.
Druga próba została podjęta rok później balonem Breitling Orbiter 2 z nową gondolą wyprodukowaną przez firmę Gasometer w Oberhausen. Niestety po przelocie prawie 10 dni musiał wylądować w Burmie z uwagi na zakaz przelotu nad Chinami. Mimo wszystko był to rekord długości lotu.
Trzecia próba została podjęta 1 marca 1999 r. Breitling Orbiter 3 z drugim pilotem Brianem Jonesem wystartował z Château-d’Œx i wylądował 21 marca 1999 r. w Wüste w Egipcie po locie trwającym 19 dni, 21 godzin i 47 minut, pokonując 45.755 km. Ustanowił tym 7 rekordów świata.
Przez wieki człowiek zafascynowany był koncepcją latania. Latanie w powietrzu jest zjawiskiem, które przyciągały uwagę dużej części mieszkańców globu XX wieku.
Człowiek sukcesu odbył podróż na Księżyc, do perfekcji posiadł sztukę poruszania się w przestrzeni, stworzył maszyny z napędem odrzutowym, które są w stanie podróżować szybciej niż prędkość dźwięku.
Mimo tych wszystkich zaliczek szczytu technologicznego, człowiek w jakikolwiek sposób, chciał zachować romantyczny nastrój i przygodę ducha. Przeciwstawianie się idei uwzględniania czynnika ludzkiego jest ważnym elementem i nadal zwracają uwagę człowieka.
Podróż balonem pozostaje ekscytującym hobby. Rok 1999 świętuje pierwszy lot balonem dookoła świata.
Osiągnięcie to zostało zrealizowane przez brytyjsko-szwajcarską załogę: Bertrand Brian i Jones Piccard, którzy lecieli "Breitling Orbiter 3" balonem dookoła świata w ciągu dwudziestu dni od 1 do 21 marca br. Dziesiątki innych zespołów próbowali tego dokonać, bez powodzenia.
Wcześniej bohater powieściopisarza JULIUSZA VERNE'A w swojej książce "Podróż dookoła świata w osiemdziesiąt dni" takiego czynu dokonał, przebywając tę trasę różnymi środkami komunikacji.
Plan wydarzeń :
· Początek podróży, wyjazd pociągiem do Paryża.
· Podróż statkiem Mongolia, przez Suez do Bombaju.
· Podróż na grzbiecie słonia do Allahabadu.
· Podróż parowcem z Kalkuty do Hongkongu.
· Rozdzielenie się przez Fogg’a i Obieżyświata – Fogg płynie Tankaderą do Szanghaju a potem do Jokohamy, Obieżyświat żegluje Carnetickiem do Jokohamy – spotkanie w Jokohamie .
· Podróż statkiem Generał Grant do wybrzeży San Francisco.
· Podróż pociągiem przez U.S.A, zakończenie podróży w Kearney.
· Podróż saniami z Kearney do Omahy.
· Podróż pociągiem do Chicago , a potem do Nowego Jorku.
· Przeprawa przez ocean prywatnym statkiem. Przybycie do portu w Queenstown.
· Błyskawiczna podróż do Anglii przez Dublin aż do Liverpoolu.
· Podróż pociągiem do Londynu.
Cztery arkusiki umieszczone poniżej uwzględniają powyższe tłumaczenie, może tylko bez planu wydarzeń JULIUSZA VERNE'A.