100-lecie Czerwonego Krzyża

Niemiecka poczta balonikowa organizowana przez Czerwony Krzyż w setną rocznicę powstania tej organizacji. Balonik dolecial do Polski i stąd odesłano kartkę. Jest to taka sama "zabawa" jak przedwojenne baloniki LOPP i obecne z Przemyśla. Każda kartka ma swój numer. Czyja zaleci najdalej - wygrywa.

 

1

2

 

I kolejna kartka niemieckiej poczty balonikowej znaleziona w Polsce.   

 

Mój znajomy Pan Edward Czuwara znając moje zamiłowania do poczty balonowej przekazał mi poniższą kartkę, co prawda poczty balonikowej ale jakże znamienny jest fakt, że kartka ta przebyła bardzo dużą odległość, niesiona wiatrem i podczepiona do balonika. Załogi balonowe mają możliwość posadzenia balonu prawie w każdym miejscu, balonik zaś dopóki wiatr „hula” to jest niesiony. I to nie jest taka prosta sprawa wypuszczenia tysięcy baloników w przestrzeń. Planując wypuszczanie balonów musimy pamiętać o zgłoszeniu tego wydarzenia Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej, nie mniej niż 10 dni przed planowanym dniem realizacji. Uzyskanie zezwolenia na wypuszczenie balonów jest niezbędne, ponieważ grupa balonów wolno unoszących się w powietrzu traktowana jest jako statek bezzałogowy. Takie balony będą zidentyfikowane jako zagrożenie przestrzeni powietrznej i mogą wpłynąć na zakłócenie ruchu lotniczego.

 

Pan Edward znalazł tę kartkę  w okolicach Chełma w 1975 roku, z tego co mówił to był czwartek. Myślę, że jakby wiedział jaka przyszłość będzie czekała tę kartkę to by spisał nie tylko datę,  ale i dokładne miejsce znaleziska.

 

Kartka została wypuszczona z góry Neubürg kolo Wohnsgehaig, 14 km na południowy-zachód od Bayreuth, gdzie od 1967 roku odbywa się balonowy dzień dla dzieci od 3 do 13 lat.


Ten dzień balonowy odbywa się każdego roku w ostatnią niedzielę września i stoi pod hasłem „Kochajmy się, bo Jezus jako pierwszy nas kochał“.


Przed startem około 3000 balonów kilkaset dziewcząt i chłopców śpiewa i bawi się ze sobą.  Ten barwny program zostaje uzupełniony przez słuchanie słowa Bożego i opowiadanie historyjek.


Organizatorem jest wspólnota robocza Chrześcijańskich Stowarzyszeń Młodych Mężczyzn (CVJM/YMCA) w okolicy Bayreuth.


Jest to międzynarodowa ekumeniczna organizacja propagująca program oparty na wartościach chrześcijańskich. Głównym celem organizacji jest służenie harmonijnemu rozwojowi fizycznemu, umysłowemu i duchowemu. Obecnie YMCA funkcjonuje w 130 krajach i zrzesza prawie 30 milionów członków. Została założona w 1844 w Londynie przez sir George’a Williamsa. Jej celem był duchowy rozwój młodych mężczyzn poprzez wspólne studiowanie Biblii i dyskusje. Od 1918 roku YMCA prowadzi działalność także w Polsce. M.in. tuż po zakończeniu I wojny światowej zorganizowała w Krakowie schronisko dla żołnierzy, a dla oficerów – Dom Oficera Polskiego. Ponadto tworzyła boiska sportowe, prowadziła kino dla wojskowych z najnowszym repertuarem oraz wybudowała pierwszy w Krakowie kryty basen. W lesie na Lubogoszczy w Beskidzie Wyspowym organizacja wybudowała czynną do dzisiaj Bazę Szkoleniowo-Wypoczynkową Lubogoszcz dla młodzieży i dorosłych. W 1923 powstał Związek Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA. Obecnie zgodnie ze statutem do Związku Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA mogą należeć wszyscy, bez względu na płeć i wiek.

 

3

4