Balon porusza się swobodnie w atmosferze niesiony wiatrem, w zupełnej ciszy, pilot nie śledzi żadnych skomplikowanych mechanizmów, obserwuje natomiast pilnie warunki i zjawiska atmosferyczne. Musi być dobrym meteorologiem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi długotrwałość lotu. Musi również być dobrym nawigatorem, aby nie mając precyzyjnych  urządzeń pomiarowych, mógł określić możliwie prawidłowo swoje położenie.


Balon wolny nie ma prędkości poziomej względem powietrza, gdyż nie ma własnego napędu, a względem Ziemi porusza się z tą samą prędkością, z jaką przenosi się otaczające go powietrze. W wypadku braku prądów powietrznych balon wolny znajduje się w nieruchomym położeniu względem Ziemi.


Jeżeli siła nośna balonu jest większa od jego ciężaru, następuje wznoszenie, a jeżeli mniejsza – balon opada. Na zmianę wysokości lotu balonu pilot może wpływać zmniejszając jego siłę nośną przez otwarcie klapy i częściowe wypuszczenie gazu nośnego lub zwiększając proporcjonalnie te siłę, w wyniku zmniejszania ciężaru, a więc uzyskując wznoszenie przez zrzucenie balastu.

 

W zwykłym życiu zakłada się, że na istnienia powietrza nie zwraca się większej uwagi. Z reguły nie przychodzi nam do głowy, by myśleć o nim jako jeden z czterech żywiołów, a jednak jest to konieczne, ponieważ poszczególne obiekty latają w powietrzu wykorzystując technikę lotu, a z którym trzeba się liczyć, to wiatr. To nic innego jak przeprowadzka powietrza. Jest to spowodowane różnicami ciśnień w atmosferze.

Medal z polimerowym pierścieniem „Poruszane powietrzem”.

Kraj: Niemcy

Średnica: 45 mm

Waga: 46 gram

Stempel: Lustrzany

3

 

4

A sport balonowy szczególnie wykorzystuje powietrze.

5