Bardzo prężnie działającym ośrodkiem lotnictwa jest Lubelszczyzna. Stąd wywodzi się wielu asów przestworzy, wielu pasjonatów w różnych kategoriach związanych z lotnictwem. Jestem mieszkańcem tego rejonu i myślę, że należy pokazać w sumie bardzo ciekawe „podniebne występy” z naszego regionu, zwłaszcza iż temat mnie pasjonuje.
Sam Chełm, w którym mieszkam, może nie ma takich osiągnięć lotniczych jak Lublin, Dęblin, Świdnik, Radawiec, Biała Podlaska czy Krasnystaw, w którym jest wielu pasjonatów paralotni i motolotni, a Krasnostawskie Stowarzyszenie Paralotniowe skupia wielu aktywnie latających pilotów.
Ale Chełm ma również swój udział w lotnictwie lubelskim. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie to jeden z trzech ośrodków akademickich w Polsce, który kształci pilotów cywilnych.
Ośrodek Kształcenia Lotniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie został zwycięzcą plebiscytu „Lotnicze Orły 2011” w kategorii Szkoła Lotnicza Roku. OKL PWSZ jest najmłodszym ośrodkiem szkolenia lotniczego w kraju. Uczelnia daje studentom możliwość uzyskania licencji pilota samolotowego, śmigłowcowego, mechanika lotniczego, dyspozytora lotniczego oraz członka personelu pokładowego.
Szkoła posiada własne samoloty służące do celów szkoleniowych przyszłych pilotów typu Cessna 152 oraz Cessna 172 SP, AT3 R100. Flota chełmskiej uczelni liczy 9 samolotów. Prowadzone są prace przy betonowym pasie startowym na lotnisku akademickim w Depułtyczach Królewskich będzie miał 1020 metrów długości i 30 metrów szerokości. To pozwoli na zwiększenie liczby prowadzonych tam szkoleń pilotów, ale też na lądowanie cięższym samolotom. Pas będzie wyposażony w oświetlenie nawigacyjne drogi startowej oraz niezbędną infrastrukturę. Zakończenie inwestycji planowane jest na II kwartał 2021 roku.
Są i sukcesy. W dniach 1-3 maja 2016 roku na lotnisku w Lesznie odbyły się 11. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka. Wśród 33 zawodników, którzy reprezentowali 14 klubów lotniczych pojawiło się trzech reprezentantów PWSZ w Chełmie. Do udanych występów zawody te zaliczy Mateusz Kaliński, który w klasyfikacji indywidualnej Juniorów zajął 2 miejsce oraz Eryk Auguścik, który wśród Juniorów uplasował się na 1 miejscu w konkurencji lądowań.
Z Chełma wywodzą się również wielcy piloci, którzy zasłynęli w bitwie o Anglię.
Od 27.07.1941 mjr pil. Witold Jacek Piotrowski urodzony w Chełmie był dowódcą 301 Dywizjonu Bombowego, a od 15.02.1943 dowódcą 309 Dywizjonu Myśliwskiego. Dywizjon ten został zorganizowany 8 października 1940 roku na lotnisku w Renfrew leżącym niedaleko Glasgow. Jego pełna nazwa brzmiała: "309 Polish Army Cooperation Squadron", czyli „309 Polski Dywizjon Współpracy z Wojskiem”.
Grób symboliczny ppłk Witolda Jacka Piotrowskiego znajduje się na cmentarzu w Lublinie przy ul. Lipowej.
A zagadnienia, które chciałbym poruszyć w artykule to temat „Lotnictwo lubelskie”:
- sport samolotowy i jego pasjonaci
- sport śmigłowcowy i jego pasjonaci
- sport spadochronowy
- sport balonowy
- sport szybowcowy i jego pasjonaci
- wytwórnie samolotowe
-- typy samolotów
-- konstruktorzy
- wytwórnie śmigłowcowe
-- typy śmigłowców
-- konstruktorzy
- ludzie lotnictwa z ziemi lubelskiej
- modelarstwo
- harcerstwo lotnicze Lubelszczyzny
- ludzie Lubelszczyzny w lotnictwie wojskowym
- ludzie Lubelszczyzny w lotnictwie cywilnym
- ludzie Lubelszczyzny w lotnictwie I i II Wojny Światowej
- komunikacja lotnicza z Lublinem
Myślę, ze cały temat powyższych zagadnień będę poruszał, chociaż nie muszą to być dosłownie takie tematy, które powyżej opisałem, chociaż postaram się by wszystko to ująć.
Również i w tym miejscu chciałbym podziękować mojemu przyjacielowi Adamowi Głowacz z Zabrza, który niejako zmobilizował mnie to wypromowania mojego regionu związanego z lotnictwem, stwierdzając iż prowadząc stronę internetową prawie lotniczą, takie kompendium wiedzy o poczcie balonowej, lotniowej, szybowcowej, nie sposób ominąć swojego regionu, głębiej sięgnąć do początków działalności i nie tylko Aeroklubu Lubelskiego ale całej Lubelszczyzny.
Nie będę głęboko opisywał całej działalności lotnictwa na Lubelszczyźnie, gdyż te tematy można bardzo dokładnie analizując poczytać w internecie, lecz skupię się na przedstawieniu walorów filatelistycznych, a nawet pokazać to lotnictwo w medalierstwie, gdyż ostatnio w tej formie zbieractwa znalazłem przyjemność.
W artykułach Epopei Lubelskiej w pierwszej kolejności przedstawiam loty samolotowe i śmigłowcowe, które przewiozły pocztę. W artykułach mogą się znaleźć różne loty z pocztą ale dotyczące danej miejscowości. Sa to loty „z” i „do” danej miejscowości, bez względu na datę przelotu. Poniżej będę opisywał jakie loty znajdują się w danym artykule.
1. Poczta samolotowa Dęblina
- LOT POCZTOWY SZLAKIEM WALK 1 PUŁKU LOTNICTWA MYŚLIWSKIEGO „WARSZAWA” 23.08.1978 na trasie DĘBLIN – WARSZAWA
2. Poczta samolotowa Świdnika i Zamościa
- 100 LECIE LOTNICTWA ŚWIATOWEGO / 85 LECIE LOTNICTWA POLSKIEGO 25.09.2003 na trasie Świdnik -Zamość
- 100 LECIE LOTNICTWA ŚWIATOWEGO / 85 LECIE LOTNICTWA POLSKIEGO 25.09.2003 na trasie Zamość – Świdnik
3. Poczta samolotowa Chełma
- MWF „SOCPHILEX IV” 08.05.1974 na trasie KATOWICE – CHEŁM
4. Poczta śmigłowcowa Dęblina
- 60 ROCZNICA PIERWSZEJ PROMOCJI W DĘBLIŃSKIEJ SZKOLE ORLĄT / X LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ 19.08.1988 na trasie Dęblin – Radom
5. Poczta śmigłowcowa Lublina
- MIĘDZYNARODOWY LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ NA TRASIE LUBLIN - WROCŁAW - MADRYT / 50 LAT POLSKIEGO ZWIĄZKU FILATELISTÓW XIX LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ 20.06.2000 na trasie
Lublin – Wrocław - Wrocław – Madryt Przewóz poczty był po trasie Lublin - Wrocław - Madryt z lądowaniem we Wrocławiu i dobraniu przesyłek z Wrocławia.
- II MIĘDZYNARODOWA POCZTA ŚMIGŁOWCOWA XXI LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ 22.06.2002 na trasie Lublin - Santiago de Compostela
- KRAJOWA WYSTAWA FILATELISTYCZNA „LUBLIN’99” XVII LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ 22.10.1999 na trasie Lublin – Kazimierz Dolny
- KRAJOWA WYSTAWA FILATELISTYCZNA „LUBLIN’98” XVI LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ 26.11.1998 na trasie Lublin - Piaski
6. Poczta śmigłowcowa Świdnika
- OKOLICZNOŚCIOWY PRZEWÓZ POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ na trasie ŚWIDNIK - LUBARTÓW - DĘBLIN 26. 09. 2002 Z lądowaniem w Lubartowie i dobraniem przesyłek z Lubartowa
- OKOLICZNOŚCIOWY PRZEWÓZ POCZTY ŚMIGŁOWCEM Z OKAZJI 50 LECIA SANITARNEGO TRANSPORTU LOTNICZEGO I 30 LECIA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA 29.05.1988 na trasie ŚWIDNIK - DĘBLIN
- VIII LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ „Poczta Śmigłowcowa" z okazji wystawy filatelistycznej „Aerokosmos 12.10.1984 na trasie ŚWIDNIK - DĘBLIN
7. Poczta śmigłowcowa Poznania
- Wystawa KWF „LOTNICTWO - POZNAŃ 1980” VII LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ 31.8.1980 na trasie POZNAŃ - DĘBLIN
8. Poczta Harcerska
- VI LOT POCZTY ŚMIGŁOWCOWEJ VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KLUBU PZF DRUCH 10.10.1976 na trasie BIAŁA PODLASKA - DĘBLIN