Narodowe Archiwum Cyfrowe jest centralnym archiwum państwowym, a jego powstanie jest odpowiedzią na postęp, który dokonał się w technologii zapisu, przechowywania i udostępniania danych.

Podstawowe zadania NAC to:
- archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym „dokumentu elektronicznego”
- archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów
- digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych
- udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, również on-line

Obok materiałów cyfrowych, NAC gromadzi także tradycyjne materiały archiwalne. W zbiorach NAC znajduje się blisko 14 mln fotografii (w tym najstarsze ferrotypy i dagerotypy), około 30 tysięcy nagrań dźwiękowych oraz prawie 2,5 tysiąca filmów. Są wśród nich m.in. archiwum fotograficzne Ilustrowanego Kuriera Codziennego (1910 - 1939), Centralnej Agencji Fotograficznej (1944 - 1990), Wydawnictwa Prasowego Kraków – Warszawa (1939 - 1945), Instytutu Józefa Piłsudskiego (1914 - 1939), Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga,  archiwum (nagrania, zdjęcia oraz dokumenty) Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa, filmy wytwórni „Czołówka”, Wytwórni „Sportfilm”, „Interpress” oraz niemieckie kroniki  z okresu II wojny światowej.
Zbiory NAC są bezpłatnie udostępniane w siedzibie archiwum, a stopniowo także on-line. Ponadto, NAC świadczy płatne usługi m.in. w zakresie skanowania fotografii i materiałów archiwalnych, digitalizacji nagrań, skanowania mikrofilmów, a także udziela praw do publikacji posiadanych materiałów.

www.nac.gov.pl  Szybki dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego


Bardzo ciekawą witryną imternetową jest agencja interaktywna świadcząca usługi w zakresie tworzenia stron internetowych Pan Krzysztof posiada kilkuletnie doświadczenie dla którego tworzenie stron to nie tylko ciężka oraz żmudna praca lecz, także zainteresowanie i pasja tworzenia. Stale pogłębia swoje wiadomości w celu wdrażania jak najnowszych rozwiązań http://www.dkstrony.pl tel. 508446941 Ofertę kieruje do mniejszych, większych firm, przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych chcących pojawić się w sieci lub odświeżyć, zmodyfikować lub ulepszyć już istniejącą stronę. Do zleceń podchodzi zawsze rzetelnie i uczciwie w trosce o jak największą satysfakcję dla Państwa z oferowanych przez nas usług.


Jedną z ciekawszych stron internetowych w kraju i nie tylko zajmujących się w skrócie „informatyką” jest strona: http://www.webproject.pl/?id=19

Ich oferta hostingu skierowana jest do firm, instytucji, organizacji chcących zaistnieć w internecie. Jest też skierowana do webmasterów i firm webmasterskich, które poszukują stabilnej platformy dla implementacji swoich projektów. Zapewniają indywidualne podejście, fachową i szybką obsługę, bezpłatne doradztwo oraz bardzo wysoką niezawodność platform hostingowych.
Projektowanie, realizacja i konserwacja dużych systemów informatycznych jest podstawowym elementem ich działalności.
Systemy tworzą w oparciu o narzędzia światowych liderów w swoich dziedzinach. Posiadają też własne, unikalne i sprawdzone narzędzia i technologie. Zajmują się też administracją i konserwacją wdrożonych systemów. Realizują ich rozbudowę o nowe funkcjonalności. Chętnie podejmują wyzwania tam, gdzie nie ma dostępnych żadnych gotowych narzędzi, gdzie każdy krok jest krokiem pionierskim.
Firma WebProjekt wykonuje dowolne oprogramowanie na zlecenie.
A ich motto brzmi: „Jeśli nie zrobiłeś tego perfekcyjnie - nie zrobiłeś tego wcale” dopiero tu objawia w pełni swój sens.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Balony w filatelistyce – poczta balonowa: historia baloniarstwa na znakach pocztowych, polska i czeska powojenna poczta balonowa, wyniki MŚ balonów gazowych oraz na ogrzane powietrze i ich dokumentacja pocztowa, wyniki powojennych zawodów o puchar Gordon-Bennetta oraz przewieziona przez załogi poczta balonowa.
 
 

 
 
Aby ocalić pamięć o Polakach biorących udział w I Wojnie Światowej w oddziałach armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej grupa osób zawiązała w 2002 roku stowarzyszenie 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im Księcia Kynsky'ego. Pułk ten został zorganizowany we Lwowie i przeniesiony do Twierdzy Przemyśl gdzie stacjonował w koszarach przy obecnej ulicy Mickiewicza (teren Hali Sportowej i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej). W Pułku tym walczyło (wg różnych danych) 25-30% Polaków.
Statutowe cele stowarzyszenia są bardzo szczytne:
- Ochrona zabytków architektury militarnej na terenie Galicji;
- Upowszechnianie wiedzy o historii Twierdzy Przemyśl - dziedzictwa kultury wielu narodów;
- Ochrona cmentarzy wojennych z I Wojny Światowej;
- Popularyzowanie tradycji wojskowych przez formowanie oddziałów historycznie umundurowanych i uzbrojonych;
- Poszukiwanie pamiątek z okresu I wojny Światowej;
- Prowadzenie instytucji muzealno-ekspozycyjnych.
Popieram wszelkie inicjatywy, które utrwalają pamięć z przeszłości tak ważnej dla naszego narodu.
Ich strona znajduje się pod adresem:
  http://festung.org/