Balonowy Puchar Polski - Włocławek 2003

W dniach 21-24 sierpnia odbywały się IV Zawody Balonowe o puchar prezydenta miasta Włocławka oraz prezesa Anwil S.A. To kolejna impreza o dużym znaczeniu organizowana przez Aeroklub Włocławski.

Co prawda nie było tam poczty balonowej, ale impreza zasługuje na opisanie ze względu na okoliczność wydania stempla okolicznościowego i kartki pocztowej dla tej imprezy.

Jak zwykle w takich przypadkach niezawodne są Miejskie Biblioteki Publiczne tym razem we Włocławku, a dzięki uprzejmości pracownikom biblioteki otrzymałem dość pokaźny materiał opisujący imprezę. Na ręce Pani Dyrektor Elżbiety Zaborowskiej składam podziękowanie za pomoc w udostępnieniu dokumentów.

clip

Wzbijające się w niebo „statki powietrzne” przykuwały wzrok. Mogli je podziwiać nie tylko włocławianie, starty odbywały się także z podwłocławskich miejscowości.

clip 2

Program zawodów przedstawiał się następująco:

CZWARTEK - 21.VIII.2003
14.00 - przyjazd i rejestracja zawodników
15.30 - odprawa generalna
17.00 - odprawa zawodników na lotnisko
18.00 - start do konkurencji

PIĄTEK - 22.VIII.2003
5.30 - odprawa załóg - Lotnisko
6.00 - wyjazd do miejsca startu
6.30 - start do konkurencji
12.00 - uroczyste, oficjalne otwarcie zawodów
17.00 - odprawa załóg na lotnisku
18.00 - start do konkurencji

SOBOTA - 23.VIII.2003
- program jak w dniu 22.VIII

NIEDZIELA - 24.VIII.2003
5.30 - przedpołudniowy program jak w dniu 22.VIII
11.00 - 19.00 - uroczyste zakończenie zawodów, wręczenie nagród, festyn, pokazy lotnicze.
O palmę pierwszeństwa w lotach rywalizowało 20 załóg z kraju i zagranicy. Przygotowano również szereg imprez towarzyszących, takich jak występy zespołów folklorystycznych, pokazy lotnicze i sprawnościowe, oraz piknik integracyjny dla dzieci.

Starty balonów odbywały się z lotniska, jak również z placów i skwerów Włocławka. W czasie zawodów rozgrywane były konkurencje, które wymagają od pilota, aby w określonym czasie doleciał w wyznaczone miejsce i zrzucił market, czyli woreczek o wadze 70 gramów jak najbliżej punktu określonego przed startem.

W regulaminie zawodów są różne warianty pozwalające na wyłonienie pilota, który oprócz znakomitej umiejętności latania balonem posiada dobrze wykształconą załogę naziemną, współpracującą w czasie lotu.

Dokładne opisy konkurencji wyszczególniłem w czasie opisywania poczty balonowej.

Pogoda nie rozpieszczała zawodników. Silny wiatr pokrzyżował plany również organizatorom, którzy zmuszeni byli odwołać niektóre konkurencje. Z zaplanowanych sześciu lotów odbyły się tylko trzy. Komisja sędziowska uznała jednak wyniki za wiążące.

Niesprzyjająca aura udowodniła jednak, iż włocławianie związani z lotnictwem, sportem jak żaden inny zależnym od warunków atmosferycznych, są przygotowani na każdą okoliczność. Jeśli warunki pogodowe nie pozwalają na realizację wszystkich podniebnych punktów programu, organizatorzy imprez Aeroklubu Włocławskiego zawsze przygotują coś ciekawego na ziemi. W trakcie imprez na lotnisku prezentowały się zespoły wokalne, folklorystyczne, strażacy, Bractwo Rycerskie, odbyły się pokazy sprawnościowe.

Odbyły się również zawody: makiet latających, Spadochronowe Mistrzostwa Polski Seniorów, kobiet i juniorów, skoczkowe akrobacje.

W sumie impreza godna naśladowania.

clip 3

Ciekawą inicjatywą wykazał się Aeroklub Włocławski upamiętniając celebrację Mszy Świętej przez Ojca Świętego Jana Pawła II na lotnisku we Włocławku, stawiając obelisk na lotnisku ku czci lotników.

clip 4

clip 5

Dla filatelistów, także była uczta, gdyż Poczta Polska wydała okolicznościowy datownik i kartkę pocztową.

clip 6

clip 7