Wielkie gratulacje dla naszych zawodników za zajęcie 1 i 4 miejsca w prestiżowych zawodach Gordon Bennetta w 2018 roku. Na początku skupię się na wypowiedziach pilotów tuż po wylądowaniu. Na stronie drugiej przedstawię tekst Pana Marka Matuszelańskiego, który bardzo profesjonalnie opisał to wydarzenie i opis mi przesłał, a który to również jest przedstawiony w Przeglądzie Lotniczym w numerze 11.

O sukcesie w Gordon Bennett 2018 roku pilot Mateusz Rękas tak pisał:

„Emocje z wyścigu jeszcze nie zdążyły do końca opaść, więc to chyba dobry moment żeby w kilku słowach podsumować sukces naszej drużyny. Postaram się krótko, na dłuższe opowieści będzie nie raz czas przy piwie. Po 35 latach zdobywamy Puchar Gordona Bennetta dla Polski. W 58h i 28m pokonujemy 1145,29 km i zajmujemy 1 miejsce w Balonowych Mistrzostwach Świata w Lotach Długodystansowych. Chyba tylko nasi najbliżsi wiedzą ile czasu, nerwów, wysiłku i poświęceń kosztowały nas przez ostatnie lata przygotowania do Pucharu. Jesteśmy nową reprezentacją, którą musieliśmy stworzyć od zera. Od zawsze mierzyliśmy wysoko, ale musieliśmy się wiele nauczyć żeby móc rywalizować z najlepszymi na świecie. Baloniarstwo gazowe to niezwykle skomplikowana dyscyplina lotnicza, dużo trudniejsza i bardziej niebezpieczna od "grzańców" na których obaj z Jackiem zjedliśmy zęby. Fizyka balonu wrażliwego na nawet najmniejsze wahania temperatury, długie i obciążające fizycznie i psychicznie loty czy umiejętność nawigowania się w gęstej siatce Europejskich stref kontrolowanych - to wszystko rzeczy, których musieliśmy się nauczyć sami i doświadczyć ich na własnej skórze. Jednak sami piloci i ich umiejętność pilotażu to w tym sporcie nie wszystko. Po latach udało nam się stworzyć drużynę. Drużynę osób z pasją, które równie ciężko jak my w powietrzu pracują na nasz wspólny sukces. Sztab naziemny, ekipa pościgowa i załoga naziemna - łącznie kilkanaście osób, a każda z nich dorzuca swoje kilometry do wyniku.
O strategii powiedziane było już wiele. Jestem pewien, że większość z was miała okazję usłyszeć nas w mediach. Wygraliśmy sprytem i cierpliwością. Nasza strategia polegała na utrzymywaniu się w jak najbliższej odległości od miejsca startu przez pierwsze 30 godzin, a następnie lot na wschód i północny wschód w kierunku silniejszych wiatrów. Cały czas jestem zdumiony jak dobrze udało nam się wyegzekwować plan. Szef naszego meteo czyli Iwona Lelątko podsumowała to w sposób następujący - wszystkie nasze poprzednie doświadczenia, w tym porażki złożyły się na ten sukces. I to chyba najtrafniej podsumowuje to co się wydarzyło, jednocześnie upewnia nas, że chociaż nie będzie łatwo, to w przyszłości będziemy w stanie ten sukces powtórzyć.
Podziękowania dla:
Sztabu naziemnego (meteo, strategia) - Iwona Lelątko, Jacek Barski, Rafał Kielar
Ekipy pościgowej - Jakub Rękas, Tadeusz Sienkiewicz, Grzegorz Markowski
Ekipy naziemnej - Krzysztof Rękas, Wioletta Rękas, Mirosław Rękas, Krzysztof Gancarski, Tomasz Migurski
Wszystkich osób zaangażowanych w nasze treningi i poprzednie starty przez ostatnie lata:
Agnieszka Danielewicz, Daniel Dural, Dario Ochłoń, Kuba Dziedziak, Kasia Klawitter, Wojtek Rękas, Wojtek Rękas, Katarzyna Łabuda, Jakub Bednarz
oraz całego Mościckiego Klubu Balonowego i wszystkich kibiców”.

 

Oraz na swoim profilu facebookowym „– Brak mi słów, jestem w szoku. Dziękuję drużynie, rodzinie i wszystkim kibicom za wsparcie i wiarę w nasz sukces. Po 35 latach przerwy zdobywamy Puchar Gordona Bennetta dla Polski”.

 

Nie da się ukryć – piloci Jacek Bogdański i Mateusz Rękas zrobili to o czym marzą wszyscy piloci świata balonowego. Puchar Gordona Bennetta znów zawitał do Polski. A co za tym idzie mamy możliwość organizacji kolejnej edycji Gordon Bennetta. I z tego co się orientuję w 2020 roku Polska będzie miała prawo do organizacji zawodów o puchar Gordona Bennetta. Tak mówią o tym wydarzeniu zwycięzcy: "– Wygraliśmy strategią i wywalczyliśmy organizację Pucharu w roku 2020 – podkreśla Jacek Bogdański. – Sami jednak nie dalibyśmy rady, nasz sukces to praca kilkunastu osób: ekipy pościgowej oraz sztabu i ekipy naziemnej, w tym trzech meteorologów, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo – dodaje Mateusz Rękas, będący jednocześnie najmłodszym zwycięzcą zawodów rozgrywanych od 1906 r. Wspólny wysiłek zaowocował sukcesem – po 35 latach Puchar Gordona Bennetta wrócił dla Polski”.

 
Postanowiłem i ja uczcić to zwycięstwo, a mianowicie w organizowanej Poczcie Balonowej w Przemyślu z okazji 100-rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, jeden z moich walorów filatelistycznych przewiezionych pocztą balonową poświęciłem zwycięstwu Polaków w GB w 2018 roku. Opis tej poczty balonowej na stronie

 
http://epopejabalonowa.pl/lata-10-te/2018-rok/100-lecie-odzyskania-niepodleglosci

 

5


Myślę, że to przyjacielska rywalizacja z czwartą drużyną Gordon Bennetta w tym turnieju doprowadziły do zwycięstwa, a czwarte miejsce zajęli piloci: Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski. Czas lotu 2d 2h 31m - dystans 804,98 km. Tak pisze Krzysztof Zapart:
„My zajęliśmy świetne czwarte miejsce podnosząc poprzeczkę o kolejny poziom- jesteśmy szczęśliwi!!! To wielki sukces polskiego baloniarstwa gazowego którego jesteśmy współautorami. Niepodległa jest znowu wielka w pucharze Gordona Bennetta.
Jednocześnie dziękujemy wszystkim którzy wspierali nas od początku przygotowań do końca wyścigu. Trudno Was wszystkich wymienić z imienia i nazwiska... spróbujemy to zrobić po powrocie do Polski, dziękujemy panu Jakub Kumoch - ambasador RP w Szwajcarii za obecność i słowa wsparcia.
Przed nami kolejne wyzwania i wspaniałe loty- bądźcie z nami.
Wspólnie całym zespołem już dzisiaj przesyłamy wielkie
blue skies !!!
Krzysztof & Krzysztof & Tea

Pan Krzysztof Zapart w ostatnich latach wielokrotnie uczestniczył w zawodach GB uzyskując czołowe miejsca. Jego wyczyny mam dokładnie opisane w rozdziale Menu witryny Polski akcent 

 

http://epopejabalonowa.pl/polski-akcent  

 
Dla ciekawostki również podam, że Pilot balonowy Krzysztof Zapart i c-pilot Andy Cayton z USA na polskim balonie wykonali rekordowy lot o dystansie 3526,06 km w czasie 69,06 godz. zdobywając II miejsce w wyścigu balonowym przez kontynent z USA do Kanady.

 
Przesyłki pamiątkowe z zawodów Gordon Bennett 2018 roku.

1a

 

2a

 

3

 

4

 

Panowie piloci Jacek Bogdański i Mateusz Rękas wydali piękne znaczki personalizowane, jak poniżej, upamiętniając tak wielki wyczyn.

 

21

 

Znaczek z zawodów GB 2018 na kopercie po przebiegu pocztowym.

 

22

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

17

 

18

 

19

 

20