Najprzód to chciałbym bardzo podziękować Panu Krzysztofowi Zapart, iż z każdego prawie turnieju wysyła mi pamiątkę i dzięki temu wiem co się dzieje w baloniarstwie, bo dany walor trzeba opisać i jestem trochę na bieżąco w temacie balonowym kto, gdzie, kiedy, z kim i dlaczego.

 

63 turniej wygrała reprezentacja Szwajcarii w składzie Laurent Sciboz i Nicolas Tieche. Po tym zwycięstwie federacja FAI postanowiła, że 65 zawody odbędą się w Szwajcarii. Ze względu na pandemię COVID-19 start pucharu został przełożony z 2021 na 2022 rok. W czerwcu 2022 ogłoszono, że w zawodach weźmie udział 19 załóg. W zawodach nie wzięły udziału 2 ekipy z USA w składzie: USA 1 (Cheri White, Mark Sullivan) oraz USA 3 (Brenda Cowlishaw, Brian Duncan). Ostatecznie na starcie w dniu 2 września o godzinie 16–tej czasu lokalnego stawiło się 17 balonów. Ceremonię wręczenia nagród zaplanowano w dniu 10 września 2022 w St. Gallen
 
Gordon Bennett 2022 w mieście St.Gallen jako specjalne międzynarodowe wydarzenie. Gordon Bennett odbył się 64 razy od 1906 roku i jest uważany za najstarszą i najbardziej prestiżową imprezę w lotnictwie. Głównym celem organizatorów jest to, by fascynacja lotnictwem i balonem powinna być rozłożona na jak najszerszy krąg.
 
W dniach 2-5 września br. 17 załóg balonowych reprezentujących siedem krajów rywalizowało w 65. edycji długodystansowych zawodów balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta. Start balonów nastąpił 2 września około godziny 16:00 w szwajcarskiej miejscowości Sankt Gallen.
 
Pierwsza polska załoga (POL-1) czyli Krzysztof Zapart i Adam Ginalski zajęli ostatecznie dziesiąte miejsce. Udało im się pokonać 1291,63 km.
 
1
 
Druga polska załoga (POL-2) czyli Mateusz Rękas i Jacek Bogdańskii zajęli ostatecznie trzynaste miejsce. Udało im się pokonać 774,08 km.
 
2
 
Trzecia Polska załoga (POL-3) czyli Andrzej-Bogdan Olszewski i Jarosław Cieślak zajęli ostatecznie siedemnaste miejsce. Udało im się pokonać 645,37 km.
 
3
 
Ojciec i syn Wilhelm i Benjamin Eimers (zdjęcie poniżej, po wylądowaniu), z drużyny GER-3, wygrali 65th Coupe Aéronautique Gordon Bennett po przelocie na dystansie 1572,36 km; zespół przeleciał najdalej w linii prostej od miejsca startu w St. Gallen w Szwajcarii. Dziś rano wylądowali balonem gazowym na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Turcją.
 
4
 
Toast musi być! 
"Za naszego niemieckiego Nauczyciela" - gratulujemy wygranej drużynie Gasballon Team Eimers / Eimers !
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
 
11
 
12
 
13
 
14
 
 
Pan Waldemar Skórski tak pisze:
 
4 września o 11:28  · 
 
43 godzina zawodów o puchar Gordona Bennetta 2022. Przez ostatnią noc niewiele się zmieniło, poza tym, że dla 10 pierwszych załóg nie pozostanie już żadna alternatywa, niż zbliżające się wybrzeże Morza Czarnego. O zwycięstwie będą zapewne decydować nie kilometry, lecz setki metrów. Dalej nie można lecieć, bo na wschodzie rozciąga się imperium orków i tereny, na których trwają zmagania wojenne. Ponieważ "peletonowi" pozostało do wybrzeża około 400 km, dla pierwszej dziesiątki zawody powinny zakończyć się najpóźniej w ciągu 14 - 16 godzin.
 
Niedawno potwierdzono lądowanie Polaków na POL-2, w związku z tym w powietrzu jest jeszcze 12 balonów, w tym jedna polska załoga na POL-1.
 
Pierwsza trójka to Szwajcarzy (SUI-1 i SUI-2) oraz Francuzi (FRA-2). Generalnie Francuzi wykonują w tym roku ciekawe manewry. Załoga z najkrótszym (jak na razie) dystansem spośród balonów w powietrzu, czyli FRA-1, nocą trzymała kurs NE nabierając wysokości i dopiero w okolicach Budapesztu odkręciła na wschód, w kierunku Mołdawii. Lądowanie na wschodzie Rumunii to duża szansa na uzyskanie dobrej odległości od punktu startu, być może większej, niż wyniki "peletonu". Może mieli nadzieję na wiatr południowo - zachodni i lądowanie na Słowacji, ale patrząc na tracking, wydaje się to już niemożliwe. Duża prędkość (40 km/h) i duża wysokość (5.700m).
 
Kolejna francuska załoga (FRA-3) całą noc na coś czekała (szczerze mówiąc, nie wiem na co) i jeśli mielibyśmy wierzyć europejskiemu trackingowi, lecą teraz z kosmiczną prędkością 199 km/h na ogromnej wysokości ponad 7.000 m. Ale europejski tracking jest tak samo profesjonalny, jak Europejska Agencja Kosmiczna, więc niczego o FRA-3 nie będziemy wiedzieć aż do ogarnięcia się oprogramowania.
 
Krzysiek z Adamem w dobrych humorach lecą aktualnie z 5 dystansem (1112 km), z prędkością 16,6 km/h na wysokości 3660 m nad Bułgarią, kursem 129 stopni. Lecą tak blisko Szwajcarów i Niemców, że mogą pożyczać od siebie śmietankę do kawy i częstować się pomarańczami.
 
W każdym razie, jeżeli nie będzie jakichś cudów na niebie, to zawody powinny rozstrzygnąć się jutro po południu. Niezmiennie kibicujemy Krzysztofowi i Adamowi
 
 
15
 
16
 
17
18
 
19
 
20
 
21
 
 
KOCHANI PRZYJACIELE Team Poland One Gordon Bennett 🙂
 
Chciałbym abyście poznali ludzi pracujących z nami w drugim szeregu, często niewidocznych, zmęczonych, niewyspanych.
 
Po pierwszej przespanej nocy w hotelowym łóżku, pragnę skierować do Was kilka osobistych słów.
 
DZIĘKUJĘ po stokroć za Wasze wsparcie i pomoc.
 
Mój Team Poland One Gordon Bennett bo tak chciałbym o Was pisać jest niesamowity i całkowicie oddany naszej balonowej sprawie. A jednocześnie czuję że jesteśmy jedną Wielką balonową rodziną.
 
Mój zespół Adam Ginalski, Ania i Jacek Partyka, Katarzyna Suszek i Andrzej Suszek, Marcin Nowak, Michael Bleret, Monika Oleksy Anna Nowakowska Bartosz Oberski to niesamowici, fantastyczni, oddani Przyjaciele.
 
Dziękuję Wam bardzo.
 
Wiecie że budowałem team od 2013 roku, zaczynałem mój balonowy świat z innymi ciekawymi ludźmi którzy poszli swoimi drogami, ale wy jesteście do teraz.
 
Dziękuję.
 
Nasz start w GB2022 to świetna przygoda, sportowy wyczyn, pokonywanie ludzkich barier oraz poznanie moich niedoskonałości.
 
Ten start był dla mnie osobiście naprawdę ważny.
 
Mistrzem świata został mój Mistrz Wilhelm Eimers oraz mój przyjaciel Benni Eimers którym z serdecznie gratuluję.
 
A My tworzymy swój balonowy miraż, Kochani jesteście dla mnie bardzo Ważni, pomocni, Wasze rady są cenne, a wasze pomysły i praca bezcenne.
 
Jesteście najlepsi.
 
Dziękuję bardzo.
 
JUŻ JESTEŚMY NAPRAWDĘ BLISKO.
 
Blue skies.
Krzysztof Zapart
 
22
 
Krzysztof Zapart
 
5 września o 06:59  
 
Kochani !
 
Dziękujemy Wam za wsparcie i kibicowanie, wylądowaliśmy szczęśliwie, choć w nocy…
 
To był wspaniały wyścig GB2022
 
Blue skies !!!
 
Gratulujemy Wygranym!!!
 
24
 
25
 
 
26