ZAWODY BALONOWE O PUCHAR GORDON - BENNETTA W

POLSCE W 1934 ROKU

 

W roku 1906 w Paryżu, po raz pierwszy urządzono Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych o puchar "Gordon-Bennetta. Nagrodę przechodnią - puchar, ufundował znany amerykański wydawca, Gordon Bennett.

 

Do pierwszej wojny światowej t.j. do 1914 roku Międzynarodowe Zawody Balonowe o puchar "Gordon Bennetta" odbyły się osiem razy. Po zakończeniu wojny wznowiono zawody dopiero w 1920 roku. Polska w latach 1933-38 zwyciężyła 4-krotnie, a mianowicie: po raz pierwszy w 1933 roku w Chicago (USA), po raz drugi i trzeci w Warszawie w 1934 i 1935 roku oraz po raz czwarty w Brukseli (Belgia) w 1938 roku.

 

We wrzesniu 1939 roku miały się odbyć 27 Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych we Lwowie, lecz stanęła temu na przeszkodzie druga wojna światowa.

 

Po raz pierwszy, I-szą nagrodę zdobyła Polska w Zawodach Międzynarodowych Balonowych (1933) w Chicago. Załogę balonu zwycięskiego "Kościuszko" stanowili: kpt. Hynek i kpt. Burzyński. Startując w Chicago, przelecieli 1360 km w ciagu 39 i pół godziny, i wylądowali w puszczy w Kanadzie.

 

Najprawdopodobnie załoga balonu nie zabrała ze sobą prywatnej poczty.

 

Ze względu na to, że zgodnie z regulaminem zwycięski kraj miał organizować następne zawody u siebie, odbyły się one w Warszawie.

 

19

 

W 22-gich Międzynarodowych Zawodach Balonowych, które odbyły się dnia 23. 9. 1934 roku w Warszawie ponownie zwyciężyła Polska, zdobywają I-wszą nagrodę rownież na balonie "Kościuszko". Załogę stanowili: kpt. Hynek i por. Pomaski.

 

Polscy zawodnicy wygrali wyścig balonowy Gordon Bennett w którym były także reprezentowane kraje takie jak Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Francja, USA, Włochy i Czechosłowacja. Balon "Kościuszko" wylądował w Rayazas w płn. Finlandii po przebyciu 869 mil z Warszawy, gdzie wyścig się rozpoczął.


Zdjęcie pokazuje startujący balon Kościuszko na początku wyścigu.

 

20

21

 

Podczas tych zawodów balon "Legionowo" przewiózł pocztę w granicach RP. Przesyłki były dopuszczone w/g zwykłej taryfy. Prócz znaczków obiegowych kasowanych okolicznościowym datownikiem, dolepiano na przesyłkach nalepki propagandowe Aeroklubu RP.

 

I tu występuje wielki paradoks, gdyż prawie wszystkie czasopisma ogłosiły, że pocztę przewiozły dwa balony "Syrena i Legionowo".

 

Pan Adam Głowacz w swoich dociekaniach bardzo dokładnie i ze szczegółami opisał ten paradoks.

 

Możemy znaleźć liczne sprawozdania prasowe zamieszczane w wydawanej wówczas prasie: „…Do zawodów zgłoszono 18 balonów które reprezentowały 8 państw. Polska wystawiła 3 balony „KOŚCIUSZKO” (Fr. Hynek i Wł. Pomaski), „POLONIA II” (A. Janusz i I. Wawszczak) oraz „WARSZAWA II” (Zb. Burzyński i J. Zakrzewski). Zwyciężył ponownie kpt. Hynek przebywając 1333 km. Również drugie miejsce zajęła Polska (balon „WARSZAWA II”), a dopiero na trzecim miejscu znalazł się przedstawiciel zagranicy, w osobie znakomitego Belga, Demuytera.”….

 

(Skrzydlata Polska Nr 9/1935 r. str. 226).


Przed startem do zawodów odbył się chrzest balonu SP-ANA „WARSZAWA II”.


Oprócz wspomnianych 18 balonów biorących udział w zawodach, startowały również: jeden balon francuski o obj. 600 m3 którego zadaniem było wskazanie prędkości i kierunku wiatru (balon meteorologiczny). Również startowały dwa balony: SP-ANC „SYRENA” (1200 m3) z Aeroklubu Warszawskiego i SL-ANH „LEGIONOWO (1200 m3) Koła Balonowego Wytwórni Balonów, afiliowanego do Aeroklubu Warszawskiego. Według wcześniej przeprowadzonych uzgodnień, oraz podanej do publicznej wiadomości informacji, oba balony miały przewieźć pocztę. Sporządzono dodatkowe stemple w dwóch językach, przeznaczone do odbijania na przesyłkach.

 

8a

8b

8c

8d