Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar imieniem Gordona Bennetta w 1979 roku.

 

 

 

Po 41 latach wznowiono w USA Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar Gordon Bennetta, w których przed wojną olbrzymie sukcesy odnosili Polacy. Naszych reprezentantów nie zabrakło również w nowej edycji tej imprezy.

clip

Przełom lat 70-80 to około 4-5 razy zawody w USA, które odbywały się bez patronatu FAI ( Międzynarodowej Federacji Lotniczej) i nie zaliczają się oficjalnie do zawodów o Puchar Gordon Bennetta. Te oficjalne zawody pod patronatem FAI wznowiono po wojnie dopiero w roku 1983 w Paryżu, w 200-setną rocznicę startu pierwszego balonu. Zawody w 1979 roku odbyły się pod nazwą Bennett Balloon Race, chociaż na plakacie powyższym podano  „XXVII Gordon Bennett Cup”, co się nie zgadza – i nastąpiło chyba bez zgody FAI.

Przesyłki naszym baloniarzom przygotowali filateliści z Polish Philatelic and Numismatic Society w Los Angeles. Nasi piloci przywieźli z Polski tylko kartki ze zdjęciem samochodu FIAT 125 i Polonez - bo to im „wcisnął” sponsor z Żerania. Są znane przesyłki z podpisami Makne i Czempińskiego.


Wiadomo, że Makne i inni piloci nie bardzo chcieli przewozić  pocztę. Tu zawodnicy walczą o każdy kilogram zbędnego balastu. Makne na pewno przewiózł pocztę  PPS&NS z Los Angeles. Był sponsorowany i goszczony przez Polonusów. Ale jak mi mówiono przewiózł, nie nadał, tylko po powrocie im zwrócił. Wszystkie te listy to właściwie pamiątki z tej imprezy. W następnych latach już przewożono oficjalnie po kilkadziesiąt listów.


Zawody miały się odbyć w dniach między 22 a 30 maja, w zależności od dobrej pogody. Znane są przesyłki z odbitymi datownikami z 29 i 30.

Załoga balonu -  SP-BZM „POLONEZ II” w składzie Stefan  Makne,  Gromosław  Czempiński z miejscowości LONG BEACH, CA  USA wystartowała o godz. 14,20 w dniu 30 maja 1976 roku. Po około 7 godzinach lotu balon przeleciał 60 mil lądując w miejscowości  OLINDA, CA i zajmując 8 miejsce.

Przewiezione przesyłki zaopatrzono w okrągły stempel okolicznościowy w kolorze czarnym,  czerwonym lub zielonym z napisem:
„BALON „POLONEZ”  SP-BZM  / POLSKA ZAŁOGA  /
Stefan Makné / G. Czempiński  / ZAWODY GORDON BENNETT’A  1979”
Oraz w stemple dodatkowe:
BALON „POLONEZ” - kolor: lila, czarny;
GORDON BENNETT  - kolor: lila, czarny:
„GORDON BENNETT” / INTERNATIONAL BALLOON
RACE / LONG BEACH  ( 22 – 30 MAY 1979 /
CALIFORNIA – USA
  - kolor: lila, czarny;

Reklamowane najwyższe światowe osiągnięcie w dziedzinie motoryzacji dla dwóch poniższych kartek przewiezionych balonem "POLONEZ".

clip 2

clip 3

clip 4

Przesyłka przygotowana przez filatelistów z Polish Philatelic and Numismatic Society w Los Angeles.

clip 5

Również kilka tygodni przed zawodami pilot brytyjski zamówił u poszczególnych ekip po 20 listów, które później ozdobił swoją prywatną nalepką z rysunkiem balonu i napisem: GREAT BRITAIN/INTERNATIONAL BALLON TEAM/GORDON BENNETT/LOS ANGELES, dokleił znaczek za 15 c, ostemplował w dniu 26 maja i przewiózł pilotowanym przez siebie balonem.

Znane są również całostki „pamiątkowe” z zawodów, którą poniżej przedstawiam.

clip 6

clip 7

O „handlowej puli” całostki świadczy stempel przystawiony z drugiej strony koperty, co się tłumaczy: „Z powodów nieprzewidzianych poczta przeznaczona do tego polskiego balonu nie odleciała i jest sprzedawana tylko jako pamiątka”.

Poniższe zdjęcia przedstawiają polską ekipę: Hieronim Kosmowski, Stefan Makne i Gromosław Czempiński.

clip 8

clip 9