Mój sympatyczny Kolega Adam podsunął mi ciekawy pomysł by stworzyć nowy artykuł „Lotnictwo polskie na obczyźnie” i rzeczywiście poniższe walory nie mają nic wspólnego ze sportem spadochronowym. To było przelewanie krwi.

1941 rok - winiety, nalepki dla wojsk desantowych, wykonane z inicjatywy kartografa Aleksandra Stockiego, które były używane na przesyłkach Polskiej Poczty Polowej w Wielkiej Brytanii.
 
On sam w czasie wojny znalazł się w Anglii, ale pomimo że miał stopień oficerski, do wojska go nie wzięto. Ciążył na nim wyrok sądu wojskowego i wydalenie z wojska. Jego mama w mieszkaniu prowadziła sklep filatelistyczny. Tych znaczków różnych rodzajów są dziesiątki. Żolnierze chetnie je nalepiali na listach i to się rozniosło po świecie. To jest tylko pamiątka.
 
Oddziały spadochronowe. Znaczek przedstawia lądującego na polu spadochroniarza, ze zmienionymi napisami w zależności od rodzaju wydania.
 
68
 
Pamiątkowa winieta wykonana z inicjatywy zawodowego oficera Wojska Polskiego kartografa Aleksandra Stockiego. POCZTA POLOWA – nadruk odwrócony.
 
73
 
Inne nalepki poczty polowej, gdzie jedna z wizerunkiem samolotu i spadochronu, pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy, druga z czarną obwódką po katastrofie w Gibraltarze, które były używane na przesyłkach Polskiej Poczty Polowej w Wielkiej Brytanii.
 
74 75
 
83
 
1942 (POLSKA emigracja) Polska Poczta Polowa. Parka nalepek dla wojsk desantowych z napisami w językach polskim i angielskim (Polish Field Post. Letter Seal).
 
Znaczki z tej serii przedstawiają polskie oddziały paramilitarne, które przyczyniły się do działań wojennych aliantów w latach 1939 – 1945 W przypadku mojej strony internetowej to oddziały spadochronowe.
 
80
 
81
 
=========================================================================
 
Od 17 września 1944 – 25 wrzesnia 1944 roku w dążeniu do błyskawicznego przeniesienia walk na terytorium Niemiec i tym samym szybszego zakończenia wojny rozpoczęła się bitwa o Arnhem.
 
Plan zakładał zajęcie mostów na Renie w okolicach Arnhem w Holandii przez potężny zrzut spadochronowy i utrzymanie ich przez 48 godzin, czyli do chwili nadejścia wojsk pancernych. Brytyjscy, amerykańscy i polscy skoczkowie – w sumie ponad 35 tys. żołnierzy.
 
Gen. Robert Urquhart, dowódca brytyjskiej I Dywizji Powietrznodesantowej (tzw. "Czerwonych Diabłów"), którego zadaniem było opanowanie mostu w Arnhem, wdał się w walkę z Niemcami i po trzech dniach musiał wycofać większość oddziałów w rejon Oosterbeek.
 
21 września do akcji weszła 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Stanisława Sosabowskiego.
 
Około tysiąca polskich spadochroniarzy wylądowało w środku walk tak, że leciały w ich stronę kule niemieckie i alianckie. Nie było obiecanego przez Brytyjczyków promu, który miał przetransportować spadochroniarzy Sosabowskiego na północny brzeg rzeki, do Oosterbeek,  gdzie broniły się „Czerwone Diabły”. Znalazły się wreszcie zbyt nieliczne, jak na potrzeby, łodzie i pontony. Tylko część polskich żołnierzy przedostała się przez rzekę. Pozostali bronili się w miasteczku Driel.
 
31
 
38
 
1969 rok. 25 rocznica udziału Samodzielnej Brygady Spadochronowej w bitwie pod Arnhem. Holandia obchodziła bardzo hucznie rocznicę. Salwy honorowe w powietrze, gdzie był masowy zrzut przez 101 Brytyjski Batalion Spadochronowy nad wrzosowiskiem Glinkelse w Arnhem. Różne ujęcia spadochroniarzy brały udział w uroczystości odsłonięcia pomnika żołnierzy, którzy zginęli 25 lat temu. Zrzucono 800, ocalało tylko 18. Niektórzy z nich byli na ceremonii.
 
53
 
Medal został wybity w 1989 roku dla upamiętnienia gen. Stanisława Sosabowskiego z Pierwszej Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej. 
 
Stop: brąz patynowany
Średnica: 70 mm
Rant: gładki
Projektant: A. Nowakowski, sygnowany
Wielkość emisji: 2100 szt.
Waga: 130 g
Emitent: Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Oddział Kalisz
Producent: Mennica Państwowa
 
Awers: Portret gen. Stanisława Sosabowskiego 1892 – 1967, dowódcy Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
 
Rewers: Znak spadochronowy II Wojny Światowej, mapa działania Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, data 1944-1989, oraz napis 45 Rocznica  Bitwy Pod Arnhem.
 
43
 
44
 
=========================================================================
 
Myślę, że do artykułu mogę dodać temat: Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej – żołnierze konspiracyjnej Armii Krajowej w służbie specjalnej, służący w strukturach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, którzy podczas służby w Polskich Siłach Zbrojnych, ochotniczo zgłosili się do służby w kraju.
 
Znaczek turystyczny nr 931 Szlak Pamięci Żołnierzy AK Cichociemnych.
 
Szlak Pamięci Cichociemnych „Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary” leży w Gminie Iłów, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim. Upamiętnia operację Cichociemnych „Jacket”. Cichociemni wylądowali pomyłkowo bardzo blisko granicy między III Rzeszą a Generalną Gubernią, która biegła przez Wszeliwy i Brzozów Stary, stąd napotkali opór niemieckich celników. Na Szlaku Pamięci Cichociemnych w Brzozowie Starym znajduje się szczególne miejsce historyczne, gdyż tutaj 28 grudnia 1941 r. zginęli z rąk Niemców pierwsi dwaj Cichociemni. To tragiczne wydarzenie upamiętnia obelisk znajdujący się w miejscu ich walki i śmierci na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych. Na miejscowym cmentarzu przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się ich grób. Warto zajrzeć do kościoła z połowy XIX wieku,  gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona śmierci dwóch Cichociemnych.
 
45
 
Medal poświęcony Cichociemnym, formacji Polskich Skoczków AK.
 
Awers – Spadochron z sentencją - napis „DLA ODZYSKANIA WOLNOŚCI OJCZYZNY” – są to slowa roty przysięgi AK. 316 jest to liczba Cichociemnych bohaterów.
Rewers – gapa – symbol Cichociemnych oraz napis „TOBIE OJCZYZNO”.
 
Odlew z metali nierdzewnych pokryty mosiądzem o średnicy 7,5 cm.
 
46
 
47
 
Na stemplu - Znak Spadochronowy Cichociemnych.
 
29
 
Cichociemni byli komandosami wolności, elitą dywersji. Żołnierzami konspiracyjnej Armii Krajowej, wywodzącymi się z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Armii Polskiej gen. Andersa, którzy ochotniczo zgłosili się do służby na terenie Polski okupowanej przez Niemców i Rosjan, zostali przerzuceni do Kraju drogą lotniczą.
 
Z 15 na 16 lutego 1941 roku nad okupowaną Polską wyskoczyła z samolotu pierwsza ekipa „cichociemnych”. Pierwsza trójka z grona starannie wybranych żołnierzy, którzy mieli wesprzeć walkę w okupowanym kraju.
 
Stanisław Kostka Krzymowski, zrzucony w pierwszej trójce.
 
30