W dniu 21.08.2021 roku z okazji 64. Zawodów o Puchar Gordona Bennetta w Toruniu wystartowała Specjalna Poczta Balonowa.


Regulamin przewozu poczty zatwierdzony został przez Biuro Filatelistyki w dniu 26 lipca 2021 roku.

 

12

 

Łącznie do przewozu balonem opracowano 847 przesyłek, w tym 66 zagranicznych (Niemcy, USA, Francja, Czechy, Irlandia, Chorwacja, Norwegia, Szwajcaria, Kanada, Białoruś, Liechtenstein).


Przesyłki zostały ostemplowane datownikiem okolicznościowym z hasłem:

 

3

 

Start balonu o nazwie SP-BGT „GASPOL” z lotniska Aeroklubu Pomorskiego nastąpił o godzinie 20.00, lot trwał niespełna godzinę. Przesyłki przetransportowano na trasie: lotnisko Aeroklub Pomorski – Urząd Pocztowy Toruń 1.


Przesyłki poczty balonowej podlegały dalszemu opracowywaniu poprzez ostemplowanie datownikiem eksploatacyjnym z hasłem TORUŃ 1, 23 08 2021 i inicjałami EF między dwoma gwiazdkami oraz stemplem dodatkowym: PRZETRANPORTOWANO BALONEM.


Wydawnictwa okolicznościowe wydane w związku z pocztą balonową:


W dniu 6 sierpnia 2021 roku do obiegu weszły kartki pocztowe wydane z okazji 64. Zawodów o Puchar Gordona Bennetta.


W części ilustracyjnej kartki znajduje się historyczna fotografia z 1934 r., przedstawiająca przygotowania balonów do startu na Polu Mokotowskim podczas XXII Pucharu Gordona Bennetta. Mężczyźni podczas naciągania siatki na balonie. Tytuł emisji „64. Zawody o Puchar Gordona Bennetta” oraz logo tegorocznych zawodów, które będą odbywały się w Toruniu.


W prawym górnym roku strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej z oznaczeniem wartości A (3,30 zł), na którym umieszczono biało-czerwony balon, u podstawy którego, w zastępstwie kosza, znajduje się fragment wieży ratusza staromiejskiego w Toruniu. W prawym dolnym rogu znaczka umieszczono oznaczenie wartości A, a wzdłuż górnej krawędzi napis POLSKA.
Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową na kartonie białym, w nakładzie 8.000 sztuk. Autorem projektu kartki jest Andrzej Gosik.

 

4

 

Oraz kartka przedstawiającą przygotowywanie balonów do Międzynarodowych  Zawodów Balonowych o Puchar Gordona Bennetta we wrześniu 1934 roku w Warszawie.


Kartkę wydrukowana techniką offsetową, na kartonie białym, w formacie kartki 148 x 105 mm, data wprowadzenia do obrotu 06.08.2021, sprzedaż UP Bydgoszcz1, Toruń 1, nakład 1000 sztuk, projekt Andrzej Gosik.

 

5

 

Obrazy na kartkach mają swoje odzwierciedlenie na zdjęciach zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie bardzo fajnie prezentują się w całości. Należą do domeny publicznej i można swobodnie korzystać na wszystkich polach eksploatacji.

 

6

 

7

 

Na jednej z kartek, które weszły do obiegu w dniu 6 sierpnia 2021 r. został umieszczony datownik okolicznościowy „2021.08.06 TORUŃ 1 64. ZAWODY O PUCHAR GORDONA BENNETTA”

 

8

 

Arkusik MójZnaczek wydawnictwa prywatnego  przygotowany dla poczty balonowej, która miała się odbyć w 2020 roku. Wskutek pandemii impreza została przełożona na rok 2021, a którą to właśnie opisuję.

 

9

 

W sobotę na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego czynne było stoisko, na którym można było nabyć okolicznościowe karty.


Niezawodna Pani Agnieszka podczas obróbki przesyłek, której bardzo dziękuję za pomoc w opracowywaniu mojej poczty balonowej.

 

10

 

Panu Waldemarowi Kawińskiemu – Regionalnemu Koordynatorowi ds. Filatelistyki w Bydgoszczy jestem bardzo wdzięczny za przysłanie bardzo wielu zdjęć zarówno z Zawodów Gordon Bennetta jak z przewozu przesyłek poczty balonowej.


Przygotowanie balonu do lotu.

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

18

 


 

 

 

19

 

20

 

21

 

22

 

23

 

Na kopertach przesyłek balonowych pokazane są wszystkie zwycięstwa Polaków w Zawodach Gordon Bennetta ułożonych chronologicznie.

 

24

 

25

 

26

 

27

 

28

 

29

 

30

 

31

 


 

 

 

 

 

Od 21 sierpnia trwała rywalizacja podczas 64. edycji międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta. Tegorocznym zdobywcę Pucharu jest załoga szwajcarska (SUI-2) w składzie Kurt Frieden i Pascal Witprächtiger.


W tym roku Polskę reprezentowały trzy załogi balonowe w składzie:


• Krzysztof Zapart i Adam Ginalski (POL-2) – wylądowali 24 sierpnia o godz. 3:20 – pokonali dystans 950,10 km, przez długi czas byli liderami wyścigu, ostatecznie zajęli 4 miejsce,
• Mateusz Rękas i Jacek Bogdański (POL-1) – wylądowali 23 sierpnia o godz. 17:35 – pokonali dystans 358,01 km, zajęli 9 miejsce,
• Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak (POL-3) – wylądowali 22 sierpnia o godz. 10:54 – pokonali dystans 356,59 km, zajęli 10 miejsce.

 

33

34

 

Piloci Krzysztof Zapart i Adam Ginalski (POL-2) podziękowali swoim kibicom na profilu facebookowym. Poniżej to podziękowanie oraz trochę informacji o wyścigu:


"Dziękujemy za Wasze wsparcie i troskę, za kibicowanie nieprzespane noce i zaciśnięte kciuki! Za wiarę w nasze zwycięstwo.
Dziękujemy wszystkim którzy byli z nami, dziękujemy naszej, wspaniałej załodze naziemnej, o której napiszemy w kolejnym poście – byliście wielcy!
Walczyliśmy do samego końca o najlepszy wynik, ale safety first!
Pierwsze kilkanaście godzin nad Wąbrzeźnem od teraz naszej ulubionej miejscowości w Polsce, poprzez pierwszą noc całą w deszczu, kolejnym dniem w mgłach i chmurach. Pod koniec dnia zmagaliśmy się z lotniskiem i ich pasem podejścia, polecieliśmy dalej,  znowu wyczekiwaliśmy szybkiego  wiatru  na kierunku SW, kiedy już weszliśmy na 3500 ubraliśmy mega zimowe ubranka temp. Była ok 0 C usłyszeliśmy delikatne syczenie... Balon tracił gaz na dużej wysokości, tego zjawiska nie było wcześniej. Uznaliśmy że bezpieczeństwo szczególnie ludzi na dole jest najważniejsze, każdy kontakt z zabudowanym terenem groził, wybuchem. Szybka decyzja lądujemy natychmiast na pierwszej możliwej łące.
Z dala od ludzi i domów. Wylądowaliśmy na zboczu pięknej góry przy prędkości 45-40 km/h przy wspaniałych wielkich rotorach. Było naprawdę ostro jak na tygrysków przystało.
Czy mogliśmy lecieć dalej ? Odpowiedź brzmi tak po lądowaniu mieliśmy 15 worków piasku i ok 50 kg innego balastu.
Gratulujemy zwycięzcom! Pocieszamy przegranych kolejny Gordon Bennett za rok !
Blue  skies !
Krzysztof, Adam i cały Team Poland One!”


Nasza super drużyna w składzie Krzysztof Zapart i Adam Ginalski (POL-2) wylądowała w trudnym terenie o godz. 3:20. Ekipie trudno było do nich dotrzeć. Wylądowali na południowy - zachód od Todtnauer Wasserfälle – położonego wśród lasu opadającego kaskadowo wodospadu w Niemczech, do którego prowadzi po zboczu wzgórza szlak pieszy. W ciągu 2 dni 5 godzin i 5 minut przelecieli 950 km.

 

35

 

36

 

37

 

38

 

39

 

40

 

41

 

42

 

43

 

45

 

46

 

Z bardzo ciekawą inicjatywą wyszedł Krzysztof Zapart, kiedy utracili balon w America Challange 2019. Myślę, że warto dorzucić się do tzw. „zrzuty”, zwłaszcza, że Pan Krzysztof rozsławia nasz kraj w baloniarstwie, a ten sport do najtańszych nie należy.

 

https://zrzutka.pl/y6ycrp

 47