Decyzją Senatu RP rok 2007 został ogłoszony Rokiem Generała Władysława Andersa. Różne przedsięwzięcia na tę okoliczność miały za zadanie przywrócić pamięć o tym niezwykłym Polaku.
Do obchodów tych wydarzeń włączyli się organizatorzy „Poczty Balonowej”: Centrum Sieci Pocztowej Oddział Rejonowy w Białymstoku Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok, Podlaski Związek Filatelistów – Zarząd Okręgowy w Białymstoku.
Regulamin przewozu poczty zatwierdzony został przez Centrum Usług Pocztowych Wydział Usług Filatelistycznych w dniu 30 maja 2007 roku.
Do przewozu „Pocztą Balonową” zostały dopuszczone listy krajowe i zagraniczne, zwykłe i polecone oraz kartki, opłacone zgodnie z obowiązującymi cennikami za usługi w obrocie krajowym i zagranicznym.
Wraz z przewozem poczty wystartowała impreza: VIII Międzynarodowe Zawody Balonowe.
Zawodnicy przyjechali do Białegostoku 21.06.2007 roku. Odprawiło się 11 pilotów:
1. Ewa Prawicka,
2. Adam Jaskólski,
3. Tadas Gegevićius,
4. Błażej Ćwikła,
5. Anna Olchowiak,
6. Antoni Fiedorczuk,
7. Roman Mikielewicz,
8 .Witold Filus.
9. Jerzy Pyza,
10. Adam Gruszecki,
11. Bartosz Nowakowski.
Odprawa główna odbyła się w piątek 22 czerwca rano o godzinie 4,30. Niestety konkurencje nie zostały rozegrane z racji złych warunków atmosferycznych. Po południu pogoda dalej krzyżowała plany i konkurencji wieczornej tez nie można było rozegrać. W sobotę rano powtórzył się scenariusz piątkowy i konkurencji nie rozegrano. Sobota jednak nie była dniem straconym, gdyż odbył się zaplanowany Piknik Lotniczy na Lotnisku Krywlany.
W ramach Pikniku rozegrano Otwarte Mistrzostwa Modelarskie Podlasia Elektroszybowców Zdalnie Sterowanych. Na niebie podziwiać można było między innymi motolotnie, paralotnie i helikopter. Baloniarzom udało się rozegrać konkurencje zaliczane do Memoriału im. Mariana Pusza.
Centrum Sieci Pocztowej Oddział regionalny w Białymstoku wydał okolicznościowe wydawnictwa:
- kartka beznominałowa (korespondentka) w nakładzie 2000 sztuk wydana z okazji Roku Generała Władysława Andersa,
- nalepka okolicznościowa „Poczty Balonowej” w nakładzie 800 sztuk,
- datownik okolicznościowy,
-pieczątka kauczukowa „Przewieziono balonem” z numerami balonu.
Nalepka poczty balonowej wydana jako arkusik 9 nalepek samoprzylepnych bez dodatkowych napisów. Poszczególne nalepki nie posiadają cech nalepek współpocztowych. W zasadzie nalepki używane w tym locie nawet gdyby miały stosowne napisy to nigdy nie będą współpocztowymi. A to dlatego,że można było nadawać na lot także przesyłki bez nalepek. Nalepka jest WSPÓŁPOCZTOWA tylko wtedy gdy jest konieczna( zgodnie z regulaminem) na liście i gdy bez niej list nie poleci balonem. Ale czasy nalepek jako druków współpocztowych już dawno minęły. Zastosowane nalepki w niczym nie świadczą o tym, że jest to nalepka balonowa. Poniżej przedstawię dziewięć całostek z odrębnymi nalepkami. Jako całość arkusik wygląda efektownie i zgodnie z wymogami i sztuki poczty balonowej i chyba tak należało ją przygotować do obiegu pocztowego, bez możliwości odklejania i przyklejania oddzielnie każdego elementu. Obwoluta dziewięciu nalepek składa się z 16 elementów samoprzylepnych. Nawet jak ktoś chciałby arkusik odkleić i złożyć w całość, to są marne szanse. Do nierozcinanego arkusika wystarczyło przygotować tylko większą kopertę okolicznościową i byłby piękny komplet.
Stempel okolicznościowy stosowany na przesyłkach balonowych zawierał napis:
* BIAŁYSTOK 1 * 23.06.2007 ROK GENERA ANDERSA – POCZTA BALONOWA
Stosowano również dwa inne stemple informacyjne:
- PRZEWIEZIONO BALONEM / SP-BIX / KLUB BALONOWY W BIAŁYMSTOKU w kolorze niebieskim;
- / ZAŁOGA BALONU / Pilot ANTONI FIEDORCZUK / MAREK MATUSZELAŃSKI w kolorze czarnym.
Listom poleconym nadano cechy przesyłek rejestrowanych poprzez umieszczenie nalepki z numerem „R”.
Po opracowaniu przesyłek zostały one przewiezione przez konwój pocztowy na teren Lotniska w Krywianach i stąd balonem SP – BIX pilotowanym przez Antoniego Fiedorczuka oraz Marka Matuszelańskiego około godziny 18 wystartowały w kierunku miejscowości Choroszcz.
Łącznie przewieziono 636 przesyłek, w tym:
- 49 poleconych,
- 587 zwykłych.
Urząd Pocztowy Choroszcz stosował trzy datowniki z różnymi wyróżnikami:
- CHOROSZCZ 23 06 07 21 * AF*
- CHOROSZCZ 23 06 07 21 * AI *
- CHOROSZCZ 23 06 07 21 * AJ *
Przesyłki numerowano numeratorem czterocyfrowym.
Bez nalepki przesyłki: kartka okolicznościowa, pocztowa zwykła i koperta.
Przesyłka na kopercie zwykłej z wyróżnikiem "AJ" na stemplu odbiorczym.
Przesyłka na kartce okolicznościowej z wyróżnikiem "AI" na stemplu odbiorczym.