Z okazji Święta Lotnictwa w dniach 23 –26 sierpnia 1996 roku odbyły się w Bydgoszczy Międzynarodowe Targi Lotnictwa i Astronautyki.
Międzynarodowe Zawody balonowe zainaugurowały całą imprezę w piątek 23 sierpnia o godzinie 6 rano. W sobotę, w niedzielę i w poniedziałek wojskowi piloci z USA, W. Brytanii, Niemiec, Francji i Polski oraz polscy mistrzowie sportowych skrzydeł zaprezentowali wspaniały pokaz akrobacji powietrznych.
W imprezie tej Poczta Polska zaistniała w sposób dość szczególny, bowiem w piątek, 23 sierpnia w godzinach popołudniowych 2000 przesyłek pocztowych uniosło się nad Bydgoszczą w potężnym balonie SP – BVH „ GDYNIA ”.
Przesyłki przeznaczone do przewozu „Pocztą Balonową” można było nadać w UP Bydgoszcz 1 w terminie do dnia 22 sierpnia.
W dniu 23.08.96 roku upoważniony pracownik RUP Bydgoszcz, Marek Reszkowski, członek załogi poczty balonowej odebrał z UP Bydgoszcz 1 oraz ze stoiska RUP zorganizowanego na lotnisku ładunek pocztowy z zawartością przesyłek filatelistycznych a następnie odleciał z nimi balonem pilotowanym przez pilota Włodzimierza Klósek. Lot trwał około 45 minut.
Efektownej Poczcie balonowej towarzyszyło 11 równie efektownych balonów.
Na cały okres trwania Targów RUP Bydgoszcz zorganizował stoiska filatelistyczne i handlowe. W stoiskach tych można było zakupić pakiety ze znaczkami lotniczymi, wydawnictwa lotnicze, karty pocztowe z datownikami okolicznościowymi
Na tę okazję został wydany formularz pocztowy pod nazwą „AEROINTERLOT ‘96” wydania RUP Bydgoszcz, w nakładzie 10000 sztuk.
Zastosowany również został owalny stempel okolicznościowy o treści: „/ BYDGOSZCZ 1 23.08.1996 / MIĘDZYNARODOWE TARGI LOTNICTWA I ASTRONAUTYKI / AeroInterLot ‘ 96 AIL BYDGOSZCZ POLAND”
Zastosowany również został inny stempel okrągły z podaniem trasy lotu balonem o treści: „PRZEWIEZIONO NA TRASIE * BŁONIE – BIEDASZKOWO” w kolorze fioletowym ze stylizowanym rysunkiem balonu wewnątrz stempla.
Zwykłe przesyłki nie otrzymały żadnego stempla pocztowego, zostały one wyekspediowane po wylądowaniu balonu w Biedaszkowie bez datownika odbiorczego po locie. Nasuwa się tu pytanie: jaka ich była droga pocztowa? Czy też przeszły przez UP Bydgoszcz 24?
Na różne niejasne tematy z tego lotu była prowadzona korespondencja IKARA z RUP Bydgoszcz. Również korespondowano z redakcją tygodnika Poczta Polska. Część niejasnych spraw została wyjaśniona w jednym z pism skierowanych do znanego aerofilatelisty Pana Adama Głowacza:
Nie wszystkie sprawy zostały wyjaśnione, następną z nich jest zastosowanie stempla odbiorczego na przesyłkach poleconych. Nalepki polecenia zostały skasowane datownikiem dziennym UP Bydgoszcz 1 z datą 23.08.1996 i godziną 19. Zakładając, że z UP Bydgoszcz 1 do miejsca startu balonu, tj. do Aeroklubu Bydgoskiego na Błoniach, worek z przesyłkami balonowymi dostarczono błyskawicznie, to start balonu nie mógł odbyć się wcześniej niż około godziny 19,30; a odbył się o 19,00. Można wnioskować, ze nastąpiło tu fałszerstwo ze strony organizatorów poczty balonowej!
Całość została zorganizowana na podstawie zezwolenia CZPP z dnia 30.07.1996.