6 maja 1995 roku w ramach Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Memoriał Franciszka Janika z okazji 80 rocznicy bitwy pod Gorlicami (1915 – 1995) zorganizowano różne imprezy, ku czci ofiar tej bitwy. W imprezach tych brały udział również delegacje z zagranicy.
Zorganizowana została również „poczta balonowa” przez miłośników znaczków pocztowych w Gorlicach czyli miejscowe koło Polskiego Związku Filatelistów, Zarząd Poczty w Krakowie i Nowym Sączu, Komitet Upamiętnienia Bitwy Gorlickiej oraz przedstawicieli innych placówek.
Z tej okazji został wykonany stempel okolicznościowy z nadrukiem stylizowanych balonów na gaz unoszących się nad częścią panoramy gorlickiej z napisem: / GORLICE 1 / 06 05 1995 80. ROCZNICA BITWY POD GORLICAMI / LOT BALONOWY /
Wykonano również dodruk na kopertach lotniczych. Organizatorzy wydali 960 kopert okolicznościowych ( w tym 480 w kolorze jasnozielonym oraz 480 sztuk w kolorze jasnożółtym). Nadruk na kopertach: Memoriał / Franciszka Janika / z okazji / 80 Rocznicy / Bitwy Pod / Gorlicami ( w dwóch kolorach).
Wykonano również inny stempel, którym kasowano nalepki. Stempel zawiera rysunek balonu oraz napis: • GORLICE 06.05.1995 • LOT BALONOWY • MEMORIAŁ FRANCISZKA JANIKA wykonany w kolorze niebieskim.
Nalepki wykonano na papierze samoprzylepnym, nieząbkowanym.
Nakład w arkusikach po 4 sztuki znaczka z przywieszką.
Napisy na marginesach:
- górnym: MEMORIAŁ FRANCISZKA JANIKA
- dolnym: 80. ROCZNICA BITWY POD GORLICAMI
Wartość nalepki 1 zł, kolory: niebieski i czarny. Takich nalepek wydrukowano w ilości 1200 sztuk, z czego sprzedano 630 sztuk, 132 sztuki zostały przekazane organizatorom, 395 sztuk zostało użytych przez klub miłośników znaczków pocztowych w Gorlicach a resztę czyli 43 sztuki zniszczono komisyjnie.
Przesyłki transportowane były balonem na ogrzane powietrze SP-BYS „Metalexport II” Warszawskiego Aeroklubu pilotowanym przez Włodzimierza Klósek.
Balon wzniósł się o godzinie 10,15 w Gorlicach i po prawie godzinnej podróży wylądował w miejscowości Dominikowice obsługiwanego przez Urząd Pocztowy Kobylanka. Tam też przesyłki zostały dostarczone i ostemplowane stemplem okrągłym:
DO - KOBYLANKA -6.-5.05.12 * A *
na znakach polecenia:
DN - GORLICE 1 06 05 95-9 * AZ *
- Przesyłki numerowano numeratorami:
- czterocyfrowym od Nr 1 do 109;
- sześciocyfrowym od Nr 110 do 849.
W sumie przetransportowano balonem 849 przesyłek w tym 246 listów poleconych. Na prywatne adresy przekazano 604 przesyłki (402 zwykle i 202 polecone), 195 sztuk otrzymał Klub Filatelistyczny w Gorlicach (miłośnicy znaczków pocztowych) i 50 zwykłych przesyłek przekazano do Komitetu Upamiętnienia Bitwy Gorlickiej.
Całość została zorganizowana na podstawie - zezwolenia CZPP z dnia 24.03.1995. Zawodom przewodził Komandor Zawodów Balonowych – znany entuzjasta tego sportu, dziennikarz i fotografik – Juliusz Jarończyk. Do rywalizacji stanęło 6 załóg reprezentujących Aerokluby: Kraków, Katowice, Leszno, Warszawę, Gdańsk oraz indywidualna załoga reklamująca firmę „West”. Warunki regulaminu przewidywały przelot na trasie określonej przy pomocy służb meteo, gdzie czekały niespodzianki w postaci dwu punktów kontrolnych w obręb których należało zrzucić specjalny identyfikator załogowy. Specjalna komisja z matematyczną dokładnością dokonywała, pomiaru odległości upadku identyfikatora od centrum określonego punktu. I jak to bywa w każdych zawodach także i tutaj wyłoniono zwycięzców w kolejności: I miejsce – Waldemar Ozga, dwukrotny mistrz Polski oraz zwycięzca zawodów balonowych w USA i Francji, II miejsce – Andrzej Zalasiński, III miejsce – Jerzy Góźdź. Puchary i nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez burmistrza Miasta Gorlice.
Przesyłka polecona z nalepką bez przywieszki.